Türkiye’nin başkenti Ankara saklı bir şehir gibi içinde büyük bir tarihi hazineyi saklıyor. Birçok şehrin ortasında yer alan ama kendine has kültürü ile benzeri olmayan bu şehirde gezilecek yerler ve yapılacaklar oldukça çok.

Ankara ülkenin başkenti olmasından dolayı birçok yabancı turisti siyasi ve ekonomik nedenlerle ağırlıyor. Misafir sayısı oldukça çok olan bu şehirde zengin konaklama seçenekleri mevcut. Lüks otellerinden uygun koşullarda konaklama seçeneklerine kadar Ankara’nın kapısı her türlü ziyaretçilere açık.

Ankara’ya ilk kez yolu düşecekler için Ankara’da görülecek çok fazla yer var. Bunların başında ise Ankara’nın tarihi yerleri geliyor.

Ankara bir ülkenin yeniden kurulduğu şehir bundan dolayı en büyük izler Türkiye Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait.

Anıtkabir

Ankara denilince akla ilk gelen yer Anıtkabir. Ankara’nın ortasında tüm şehri panaromik olarak gören bir tepede bulunan, Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı burada. Anıtkabir’de yılın her günü ziyaretçi akını olmaktadır.

Birinci ve İkinci Meclis Binaları

Birinci Meclis binası Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermektedir. Hem ilk meclisi görme imkanı veren müze, Kurtuluş Savaşında hangi şartlarda ülkenin kurtuluşu adına bir araya gelen vatanseverlerin hangi şartlarda çalıştığını görmemizi sağlıyor.

İkinci Meclis binasında ise Atatürk’ün eşyaları sergilenmekte ve bunun yanında müzede dönemin eşyaları da yer almaktadır. Meclis binasında odaları görebilme imkanı bulunurken ilk meclisin salonunda tarihe tanıklık etme fırsatını yakalayabiliyorsunuz.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi şehrin merkezinde yer almaktadır. Bu kale Romalılar tarafından şehrin korunması için yapılmıştır ve hala ayaktadır. Ziyarete açık olan Ankara Kalesi ile şehri yukarıdan görmek mümkündür. Bundan dolayı yerli ve yabancı turistlerin muhakkak uğradıkları bir yerdir.

Hacı Bayram Veli Camii

Hacı Bayram Veli Anadolu’da yaşamış bir din adamıdır. Yüzyıllar boyunca öğretileri insanları etkilemiş, hoşgörüsü ile insanların gönüllerinde yer edinmiştir. Hacı Bayram Veli Camii hala ayaktadır ve ona ait mezarının olduğu türbede ziyaretçilere açıktır.

Ankara coğrafi konumu itibariyle yerleşime oldukça uygundur. Buda binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyet içn yaşam alanı olmasını sağlamıştır. Ankara’nın tarihi mekanlarının çokluğunun yanında müzelerinde de birçok kalıntı sergilenmektedir.