İstanbul’un popüler turistlik mekanlarının çok sayıda olması İstanbul’un çok eski bir yerleşim yeri olmasından kaynaklanıyor. Sadece küçük bir bölgedeki tarihi eserleri gezmek için birkaç gün gerekirken sadece İstanbul’un bütün turistlik yerlerine gitmek isteyen biri için, bir haftanın yetmeyeceğini biliyoruz.

Dersaadet olarak bilinen eski İstanbul, en popüler yer de olsa; uçtan uca İstanbul’un her yeri görülmeye değer. Sultanahmet bölgesinde yoğunlaşan tarihi yerlerin yakınlarında ise özellikle alışveriş meraklıları için çarşıların yer aldığı eski hanlar vardır.

Beyazıt Meydanı ve Kapalı Çarşı

İstanbul’un en eski meydanlarından biri olan Beyazıt Meydanı’nda Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Camii yer alır. Hemen bitişiğinde tarihi Beyazıt Kütüphanesi ve Sahaflar Çarşısı vardır. Yol boyunca ise cadde üzerinde yer alan hanlar, hamamlar, kütüphaneler yine bu tarihlerden günümüze ulaşmıştır.

Beyazıt Meydanı boyunca uzanan ve tramvay geçtiği Ordu Caddesi lüks otellerin bulunduğu bir bölgedir ve burada özellikle yabancı turistlerin akın ettiği lüks mağazalar yer almaktadır. Dünya modasını yakından takip edenlerin yüzünü güldüren ürünlerin satıldığı bu mağazaların yanı sıra tarihi Kapalı Çarşı bulunmaktadır.

Eminönü’ne kadar uzanan Kapalı Çarşı’da sarrafların yoğun olarak yer aldığı caddeler, otantik eşyaların satıldığı dükkanlar, deri ürünlerin yer aldığı iş yerleri ve tasarım ürünlerinin, çeşitli lüks hediyelik eşyaların satıldığı ve Kapalı Çarşı’dan başka yerde bulamayacağınız şeylerin olduğu mağazalar vardır.

İstanbul’a gelen turistler için belki de en popüler en bilinen yer Kapalı Çarşı’dır. Bir gün boyunca gezmeye çalışsanız yetmeyecek bu çarşı hem alışveriş düşkünlerine hem de tarihi bir gezinti yapmak isteyenler için dimdik ayaktadır.

Kapalı Çarşı’nın hemen yakınında ise Osmanlı’nın en çok tanınan sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının da bulunduğu Süleymaniye Camii vardır. Muhteşem Süleyman’ın yaptırdığı bu eser görenleri hayranlıkla baktırır. Hemen arkasında ise Her türlü ürünün, özellikle yurt içinde, satışının yapıldığı toptancıların bulunduğu sokaklar vardır. Her biri yıllara meydan okuyan hanlardan oluşan bu alış veriş caddesi de İstanbul kadar eskidir.

Eminönü’ne inen bu caddenin bitiminde karşımıza bin bir kokusu ile Mısır çarşısı çıkar. Yeni Camii’nin yanında yer alan ve Baharat Çarşısı olarak da bilinen bu çarşı da her türlü baharatlar, çaylar, yemişler ve tatlılar yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.