Türkiye’nin popüler turizm şehri olan İstanbul ziyaretçilerine sunduğu sayısız güzellik içerisinde en önemlisi tarihi turistlik yerleridir. Binlerce yıldır medeniyetlere, ülkelere ve imparatorluklara başkentlik yapan bu şehir yaşayan tarih gibidir. Bundan dolayı hem tarihi yerleri görmek isteyen, hem farklı yemek kültürü ile tanışmak isteyen hem de lüks bir tatil geçirmek isteyen herkes için İstanbul yıllardır en popüler dünya şehirlerinden biridir. İstanbul’a gelip de gezmek isteyenlerin rağbet ettikleri turistik yerleri kısaca sıralayabiliriz.

Sultanahmet Bölgesi

Sultanahmet İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı bir mahalledir. Bu bölge tarihin canlı hali gibidir. Zamana direnen Sultanahmet Bölgesi, sadece bir gün gezmekle yetmeyecek kadar çok turistlik mekana sahiptir. Adını Osmanlı padişahı Sultan Ahmet’ten alan bu yerde Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi bulunmaktadır. Hemen yakınlarında ise Yerebatan Sarnıcı vardır. Sultanahmet Meydanı’nda ise binlerce yıldır ayakta duran halk arasında dikili taş olarak bilinen Örme Sütun ve Yılanlı Sütun bulunur. Osmanlı’ya hediye olarak gelen Alman Çeşmesi ise bu meydanın sembollerinden biridir.

Sultanahmet Bölgesinde turistlerin lüks alışveriş yapabilecekleri Arasta Çarşısında otantik ürünler satılmaktadır. Osmanlı’dan kalma lezzetlerin tadılabileceği bu sokaklarda yol Küçük Ayasofya Camii’ne çıkar. Diğer yönden yürüdüğünüzde ise yıllarca padişahın ve ailesinin yaşadığı, devlet erkanının çalıştığı Topkapı Sarayı ziyaretçilerini ağırlar. Topkapı Sarayı’nın bahçesinde yer alan Aya İrini Müzesi’nde ise ziyaretçiler bazı akşamlar klasik müzik dinletilerine eşlik ederler.

Topkapı Sarayı ise Gülhane Parkı’na komşuluk eder. Sarayburnu’na kadar uzanan Gülhane Parkı tarihi bir koruluktur. Girişte İstanbul’un tarihi eserlerinin sergilendiği Arkeoloji Müzesi vardır. Kendisi de tarihi bir yapı olan Arkeoloji Müzesinde İstanbul’un her devrine ait kalıntılar sergilenmektedir.

Sultanahmet Bölgesinde gezilecek popüler turistlik yerler bunlarla sınırlı değil elbette. Milyon Taşı, Binbirdirek Sarnıcı, İbrahim Paşa Sarayı, Firuz Ağa Camii, Şifa Hamamı, Mozaik Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Bukoleon Sarayı, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi, İslam Billim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İstanbul Sağlık Müzesi, Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Sokullu Mehmet Paşa Camii’de bu bölge içerinde görebileceğiniz yerler.

Eğer bu tarihi mekanda konaklamak ve Türkiye’de geçirdiğiniz vaktin rüya gibi bir yerde olmasını istiyorsanız Sultanahmet konaklama için çok ideal bir yer. Sayısız otelin bulunduğu bu bölgede lüks oteller de yer alıyor. Tarihi binaların içerisinde iyi bir konaklamanın tadına varmak isteyenler için birçok alternatife ulaşabilirsiniz.