Türkiye’de tatil yapmayı düşünen yerli ya da yabancı turistler için kolay ve rahat bir gezi yapmak için beş gezi tavsiyeleri.

Büyük valiz – küçük eşya

Aslında bir gezi yapılacakken tavsiye edilecek ilk şey küçük bir valiz, hafif bir çanta olacaktır. Ama söz konusu Türkiye ve Türkiye’de herhangi bir şehir olacaksa durumlar değişir. Nereye giderseniz gidin mutlaka almak isteyeceğiniz eşyalarla karşı karşıya geleceksiniz. Gerek bir hediye, gerek kıyafet gerekse yiyeceklerden mutlaka alacağınız birçok şey olacaktır. Bundan dolayı valiz seçiminiz büyük olabilir ama gelirken içini doldurmamanız şartıyla.

Gezi rehberini gelmeden okuyun

Çoğumuz için tatil çok kısıtlı zamanlardır. Bu zaman diliminde her şeyi yaşamak isteriz ve gittiğimiz yerde görülmesi gereken tüm yerleri gezmek, tadılması gereken tüm tatları tatmak isteriz. Eğer gezimize tecrübeli biri rehberlik etmeyecekse, önceden kendimizi bir rehber gibi hazırlamalıyız. Tatilimizi planlarken daha önce gidenlerden tavsiye notlarını okumalı, gezi rehberini didik didik etmeli ve tatilinin genel planını henüz gitmeden çıkarmalı.

Otelinizi gelmeden hazırlayın

Eğer seyahatiniz tatil sezonundaysa, gitmek istediğiniz lokasyona varınca otelinizi ayarlamayı planladıysanız büyük bir hata içinde olabilirsiniz. Çünkü çoğu kez ya oteller dolu olur ya da gerçekten standardı düşük otellerde yer bulursunuz. Eğer ani bir plan değilse muhakkak gezi rotanıza uygun noktalarda otelinizi önceden ayarlayın. Belki de bu şekilde lüks otellerde dahi çok uyguna konaklayabilirsiniz.

Teknoloji ile beraber olun

Tatilde teknolojiden biraz uzaklaşmak iyi gelir dense bile teknolojinin tatilimize kattığı katkılar da yadsınamaz. Birçok mobil uygulama sadece tatil zamanı değil, günlük hayatımızda da bizlerin tercihlerini yönlendirmesi açısından oldukça fayda sağlıyor.

Gideceğimiz yerin önemli yerlerini bulmak ve nasıl gideceğimizi öğrenmek için uygulamalar mevcut. Ya da nerede hangi yemeği yemeliyim diye düşünenler için tavsiye uygulamaları var. Bu uygulamalar özellikle hiç bilmediğimiz yerde bize rehberlik ediyor. Bunun dışında direkt rehberlik eden programlar da var. Tabi dışarıya uzun bir gün için çıktığımızda aktif kalmamızı sağlayacak şarja da ihtiyaç duyacağız. Bunun için gerekli ekipmanları oluşturan teknolojiyle hep beraber olmak lazım.