Karadeniz tatil yapmak isteyenlerin çok fazla tercih ettiği bir bölge. Sahil boyunca Türkiye’nin ciğerleri sadece kendinizi iyi hissettirmiyor eşsiz yeşilliği ile de bir şölen sunuyor. Karadeniz üç ayrı bölgeden oluşuyor, üç ayrı iklim ve doğa şartı ama her bölgede aynı etkileyicilik.

Karadeniz denilince akla denizi, hamsisi ve yayları geliyor. Karadeniz yayları Türkiye’de bir benzeri olmayan güzellikte ziyaretçilerini her mevsim büyülüyor. Karadeniz’de bir tatil planlayanlar için en popüler turistik yerlerden bazıları şöyle:

Ayder Yaylası

Karadeniz ve tatil denilince akla gelen ilk yer çoğu kişi için Ayder Yaylası’dır. Hala bir yaşam alanı olan Ayder aynı zamanda yurt içinden ve yurt dışından gelenleri de ağırlıyor. Çay tarlalarını ziyaret ederek, Ayder Gölünün karşısında oturabilir, gece lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Ancak Karadeniz’de özellikle yaylaya çıkıyorsanız her mevsim yağmurluk almanız gerektiğini unutmayın.

Sümela Manastırı

Karadeniz’in en önemli tarihi yeri ise Sümela Manastırı. Sadece tarihi bir yer değil aynı zamanda doğa manzarası ile eşine zor rastlanan bir yer. Zigana Dağının üzerinde yapılmış ve yüzyıllardır hala ayakta kalan bu manastır hem Türklerin hem de yabancıların Türkiye’de muhakkak görmeleri gereken yerler listesinin başında.

Yedigöller

Yedigöller Milli Parkı batı Karadeniz’de yer alır. Heyelanlardan sonra meydana gelen bu doğa harikası yer özellikle yakın şehirlerden ziyaretçi akınına uğruyor. Tablolarda görülen resimleri andıran doğasıyla kışın bembeyaz, ilkbaharda rengarenk ve sonbaharda kahverengi bu parkta çeşitli hayvan türleri de yaşamına devam ediyor.

Safranbolu

Türkiye’nin en önemli özelliklerinden biri tarihe meydan okuyan eski yapılarıdır. Bu yapılardan en şirin olanları ise eski binaları muhafaza eden mahallelerdir. Birçok şehirde karşımıza çıkan bu yerlerden biri de Safranbolu’dur. Safranbolu tarihi dokusunu kaybetmeden muhafaza edebilmiş ve yıllara direnmiştir. Karabük’e bağlı bu semte gitmeli ve evleri içlerini sokakları dolaşmalısınız. Burada da ziyaretçilerini misafir eden tarihi ve lüks otellerde konaklamayı ve meşhur Safranbolu lokumlarını tatmayı unutmamalısınız.

Karadeniz’de tatil yapmak isteyenler için gezi rotası bu duraklarla sınırlı değil. Uzungöl, Amasra, Küre Dağları, Anzer Yaylası gibi daha nice tatil noktaları mevcut.