Türkiye’de yaşayanların veya buraya ziyarete gelenlerin muhakkak yapması gereken çok sayıda şey var. Her bir şehri muhakkak görülesidir. Türkiye’nin her bir şehrinde yapılacak özel şeyler ve görülecek tarihi, turistlik yeri vardır. Ancak diğerlerinden kendini ayıran sadece bu topraklara özel 4 şeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Yunuslarla yüzmek

Türkiye’nin sularında çok sayıda balık çeşidi var. Boğazda çoğu zaman yunusların geçişlerine, dans edişlerine tanıklık edebilirsiniz. Ancak İstanbul yunuslarla yüzmek için müsait bir yer değil. Türkiye’de yunuslarla yüzmek için ise bir doğa harikası bulunuyor. Hem dalmak, hem çeşitli su sporları yapmak hem de yunuslarla yüzmek istiyorsanız popüler tatil mekanı olan Kaş’a muhakkak gitmelisiniz.

Dağların üzerinde denizi izleyerek yürümek

Likya Yolu dünyada ve Türkiye’de oldukça popüler olan, outdoor sporlarla ilgilenenlerin vazgeçilmezi olan bir yol. Tarihi bir yürüyüş yolu olan Likya yolu 480 km uzunluğunda. Bir yanda adrenalin, diğer yanda bol oksijen ve muhteşem bir manzara ile bu doğa yürüyüşünü gerçekleştirin.

Türkiye’nin en yüksek noktasına çıkmak

Türkiye’nin en yüksek noktası olan Ağrı dağı yaz kış turistleri ağırlar. Profesyonel sporcuların zirve tırmanışlarına defalarca tanıklık eden Ağrı Dağına turistlik bir gezi yapmak isteyenler için ve kaymak isteyenler için tesisler mevcut.

Yükseklerde uçmak

Türkiye’de yükseklerde uçak denince birçok kişinin aklına aynı yerler gelir. Biri Kapadokya’dır diğeri de Fethiye Ölüdeniz’dir. Kapadokya bölgesinde güneşin aydınlattığı her saatte balonla tur yapabilirsiniz. Hele ki güneşin doğuşu ve batışı saatlerinde bir balon turu yapmak bir taşla iki kuş vurmaktadır. Bir yandan Kapadokya’nın mistik doğasına gökyüzünden bakmak hem de güneşe yaklaşmak çok etkileyici olacaktır.

Fethiye Ölüdeniz’e tatile gidenler denizin güzelliği, denize uzanan yeşil kayalıklarla karşılaşır. Bunun yanında da yamaç paraşütü ile ilgilenenler bu doğanın süsü olarak karşımıza çıkıyor. Adrenali sevenlerin ve cesareti olanların muhakkak yapması gereken bir eğlence. Bu konuda bilgili olmasanız da deneyimli bir sporcu ile beraber uçabilirsiniz.

Türkiye’de yapılması gereken onlarca şeyler var. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaştık. Bu noktalara nasıl giderim bu aktiviteleri nasıl yaparım diye merak etmeyin bu noktalarda konaklama seçenekleri olduğu gibi, oteller de konuklarına yardımcı oluyor.