Türkiye’nin her şehri turistleri ağırlayacak mekanlarla dolu. Gerek tatil köyleri, gerek sağlık turizmi özellikle de tarihi yerleri ile Türkiye tatil cenneti bir ülke.

Yılın herhangi bir günü için Türkiye’ye gelmek isteyen yabancı ziyaretçileri için her zaman bir tatil planı yapılabilir. Bir yandan dinlenirken diğer yandan birçok aktivite yapabilirsiniz. Türkiye coğrafi olarak yedi bölgeye ayrılan bir ülke. Her bölgenin mevsimsel hava şartları farklı. Tatil alternatifi olarak da her bölgenin sunduğu imkanlar değişiyor. Ancak Türkiye’de her bölge için değişmeyen tek şey tarihi turistlik mekanlar.

Türkiye’de popüler tarihi turistlik yerlerin sayısı o kadar fazla ki, es kaza bir yerde kaybolsanız, yanlış bir yoldan gitseniz karşınıza yıllara meydan okuyan inanılmaz yapılar karşınıza çıkar. Elinizde bir rehber olmasa bile tarihi turistlik yerler karşınıza çıkar.

Anadolu toprakları dünyanın en eski karalarından biri. Yaşam için uygun iklim koşulları olan bu topraklar sayısız medeniyete beşiklik yapmıştır. Anadolu topraklarında kat kat medeniyetler kurulmuş, topraklarında yapılan çalışmalarda hala yeni kalıntılar bulunmaktadır.

Türkiye Osmanlı ve Bizans İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olması da bu toprakların büyük bir tarihi zenginliği barındırmasının en büyük sebebi. Yaz aylarında çok sayıda tatil köyü ile yerli yabancı turistlere ev sahipliği yapan Türkiye’de tarihi mekanları her ay binlerce turisti ağırlayarak en popüler turistlik mekanları olur.

Türkiye’nin en popüler turistlik mekanları sıralamak gerekirse ilk sırada İstanbul gelir. Osmanlı ve Bizans İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan İstanbul gerek tarihi eserleri ve mekanları, gerek eğlence yerleri gerekse de zengin mutfağı ile Türkiye denilince akla gelen ilk yerdir.

İstanbul’da en popüler turistlik mekanlar Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras kalan Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı’dır. Yılın her günü önünde uzun kuyruklarla ziyaretçilerini ağırlar.

İstanbul’un eski yerleşim sınırının her bir köşesi tarihi bir yapı ile karşılaşabilirsiniz. Birçok din ve kültüre ev sahipliği yapan bu topraklarda tek tip bir kültür motifi bulunmaz. Bu da yerli ve yabancı turistlerin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlar. Türkiye’ye her hangi bir tatil modeli ile gelen her turistin muhakkak uğraması ve görmesi gereken İstanbul en popüler turistik yer olmaya tarih boyunca devam edecektir.