Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın tarihi ve politik öneminden dolayı her yıl binlerce turisti ağırlasa da Türkiye denilince akla ilk gelen şehri İstanbul’dur. Başta tarihi önemi, coğrafi konumu, kültürün zenginliği ile yurt içinde ve yurt dışında Türkiye’nin en merak edilen şehri yüzyıllardır tüm güzelliği ve cazibesiyle merak uyandıran şehri İstanbul’dur.

İstanbul’un her bir köşesi anlatılmaya değer zenginlikleri ile donatılmış. Eline çantasını alan herkesin aklında bulmayı umduğu ne varsa karşısına gelebilecek bu büyülü şehrin sahip oldukları anlatmakla bitmez. Bir turist olarak neden İstanbul’a gitmeliyim, İstanbul’u neden görmeliyim diyorsanız İstanbul’un en önemli özelliklerini sizler için sıralıyoruz:

Tarihin en önemli şehirlerinden biri İstanbul

İstanbul dünyada iki kıtanın birleştiği tek şehir. Bir yakasında Asya bir yakasında Avrupa olan, boğazı ile her dönem siyasi ve ekonomik önem taşıyan bu şehir yüzyıllar boyunca devletlerin sahip olmak istedikleri bir şehir olmuştur. Bundan dolayı sayısız savaş, kuşatma ve işgal gören bu şehre birçok devlet hüküm sürmüştür. Birçok medeniyete başkentlik yapan İstanbul’un tarihinden en önemli iki dönem Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı yıllar olmuştur. Tarihin seyrini değiştiren bu iki imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’da çeşitli tarihi eserler kalmıştır.

Eski İstanbul olarak adlandırılan İstanbul’un sokaklarında dolaşan herkesin karşısına bu tarihlerden kalma tarihi eselerle karşılaşması çok olağan. İstanbul tarihi büyük mekanları, eserleri ile Türkiye’nin en popüler turistlik yerleri olarak her yıl yüz binlerce turisti ağırlar.

Türkiye’nin en zengin mutfağı İstanbul’da

Binlerce tarihi ile İstanbul hem Türk hem de Roma mutfağının harmanlanması ile her türlü damak tadına hitap eden bir mutfağa sahiptir. Anadolu’nun zengin sofrasını, İstanbul’un eski tatlarını ve Rum lezzetlerini bulabileceğiniz İstanbul’un lüks yemek mekanlarının yanında sokak yemeklerinde de aynı lezzetleri tadabileceğiniz İstanbul gurmeler için bir cennettir.

Bir yandan deniz mahsulleri, diğer yandan hoş kokulu lezzetleri bulabileceğiniz tatları tarihi restoranlarda tadabilirsiniz.

İstanbul’un gece hayatı

İstanbul birçok eğlence mekanına sahiptir. Boğaza nazır dizili lüks gece kulüpleri her gün Türkiye’de ve dünyada tanınmış şarkıcı ve Dj’leri ağırlar. Otantik eğlenceleri merak edenler için de tarihi Rum ve Türk meyhanelerinde klasik eğlenceler lezzetli yemeklerle konuklarını bekler.