Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesinde muhakkak adı geçen Kapadokya iç Anadolu’nun turizm merkezi. Kapadokya’da tatil yapmak birçok insanın hayali. Hayal edilmeyecek gibi de değil. Kapadokya doğanın ortaya çıkardığı ilginç yapılardan biri. Yanardağların tüflerinden oluşan bu yapılar yıllar boyunca insanlara için konaklama ve depo görevi gördü. Hala içlerinde konaklandığı Kapadokya Coğrafyası Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Kayseri’ye kadar uzanan bir alanı kaplıyor.

Kendinizi sihirli bir alemde hissedeceğiniz Kapadokya’da nerelere gidilir ve ne yapılır? Lüks ve tasarım otellerinde Türkiye’de hiçbir yerde yaşamayacağınız bir tatil deneyimi yaşayabilir, birkaç günde gezerek bitiremeyeceğiniz bu doğa harikasını balonla dolaşabilirsiniz. Kapadokya’daki turistlik duraklar şöyle:

Göreme

Göreme’de birçok peribacasının yer aldığı vadi bulunmaktadır. Bu bölgedeki peribacalarının en önemli özellikleri ise içerinde çok sayıda kilise ve manastır bulunmasıdır. Bu kiliselerde el yazıları ve resimler tarihe meydan okumuş günümüze kadar gelmiştir. Göremeye gitmek isteyenler için ziyaretçilerini bekleyen yerler ise Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Zemi Vadisi, Aşk Vadisi’dir. Özellikle balon turları yapmak isteyenlerin tercih ettiği bu bölgede Sunset Point’te de güneşin doğuş ve batışını izleyebilirsiniz.

Uçhisar

Kapadokya’nın en yüksek noktası olan Uçhisar balona binmekten çekinenler için bu bölgeyi yukarıdan görme imkanı sunuyor. Bu bölge Kapadokya’nın en pahalı bölgesi olarak da biliniyor. Lüks otelleri ile meşhur bu bölgede tematik birçok otel de var.

Avanos

Avanos bölgesinde peri bacalarının en farklı şekillerine rastlamak mümkün. Şapkalı peri bacalarının olduğu Paşabağ, eskiden rahiplerin inzivaya çekildikleri bir nokta olarak oldukça mistik.

Devrent Vadisi de aynı bölgede yer alıyor. Bu alandaki peribacalarının farkı da birçok insan ve hayvan şeklini anımsatan örneklerin bulunması.

Çavuşin Köyü de ziyaretçilerini şaşırtan yapılara sahip. Eski bir rahip köyü olan bu bölgede ilginç kiliseler var. Kapadokyanın her bölgesinde olduğu gibi burada da çok sayıda otel bulunuyor.

Ürgüp

Kapadokya’yı en çok üne kavuşturan bölgesi şüphesiz Ürgüp’tür. Bunda çekilen Türk dizilerinin etkisi de yadsınamaz. Hala yoğun bir nüfusu olan bölgede insanlar kaya evlerde yaşıyorlar. Peri bacalarının hala soğuk hava deposu olarak kullanılması da oldukça ilgi çekici.