UNESCO dünyanın her bir köşesinde dünya mirası olarak kabul ettiği değerleri belirler ve koruma altına alır. Türkiye’de zengin tarihi geçmişi ile birçok yeri ile UNESCO’dadır.

1-İstanbul’un UNESCO Listesindeki yeri

İstanbul şehri başlı başına tarihi koruma altına alınması gereken yerlerin başında gelirken bunun olması mümkün değildir. İstanbul’un tarihi yapıların birçoğu koruma altına alınmıştır. Bunların başlıcaları Sultanahmet, Süleymaniye, Ayasofya Müzesi, Küçük Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Aya İri Kilisesi’dir. Bunların yanında birçok eser UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

2- Adıyaman- Nemrut Dağı

Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri şüphesiz Nemrut Dağı’dır. Bir çobanın keşfetmesiyle tarihteki yerine yeniden kavuşan Nemrut Dağı tarihe meydan okuyor. UNESCO tarafından korunan dağın üzerinde çalışmalar bitmiş olsa bile çevresinde hala araştırmalar yapılarak krallara ait eşyalar bulunuyor. Güneşin doğuş ve batışının izlendiği terasları bulunan bu sihirli dağı herkes ziyarete gitmeli.

3- Safranbolu evleri – Karabük

Safranbolu’ya ait Karabük evleri 1994 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Sit alanı olarak korumaya alınan Karabük evleri dönem içinde restore edilmiş ancak öz haline herhangi bir zarar verilmemiştir. Bundan dolayı klasik Türk evlerinin yaşayan en önemli örneklerindendir. Safranbolu evleri, mahalleri aynı canlılıkta yaşamaya devam ediyor.

4- Selimiye Camii Külliyesi -Edirne

Selimiye Camii ve külliyesi büyük Türk mimarı Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 16. Yüzyılda yapılan bu mimarinin dönem teknolojisi ile nasıl yapıldığı hala çalışma konusudur. Osmanlı Devletinden günümüze ulaşan ve Osmanlı mimarisinin en önemli örneği olan bu camii ve külliye 2011 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine girerek koruma altına alınmıştır.

5- Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri

Doğunun incisi olarak bilinen Diyarbakır Mezapotamya’nın en önemli şehirlerinden biri. Her dönemde Anadolu’nun öncü şehirlerinden biri olan Diyarbakır’da birçok tarihi eser mevcuttur. Ancak bunların arasında en önemli olanı Diyarbakır Kalesi’dir. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri yedi bin yıllık tarihi ile zamana meydan okuyor. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel bahçeleri UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Bununla beraber ünü dünyaya yayılan Diyarbakır ziyaretçi akınına uğramıştır.