Bir ülkeye tatile giderken ilk olarak aklımıza gelen soru ne zaman gitmek gerekir sorusudur. İznimizi alacağımız tarihinin ziyarete gideceğimiz ülkenin en güzel vaktine denk gelmesini isteriz. Bazen de aniden bir tatil fırsatı karşımıza çıkar ve hemen nereye gitsem acaba diye düşünürüz ve o zaman diliminde gidilmesi en iyi olacak ülkeleri tek tek sıralarız. İşte bu iki durumda da Türkiye seçeneği en uygun seçenek olacaktır. Çünkü Türkiye her mevsim ziyaretçileri ağırlayan, her mevsim tatil seçenekleri sunan bir ülke.

Türkiye dört mevsimi de yaşayan şanslı ülkelerden biri. Bunun yanında üç tarafı denizlerle çevrili ve toplamda dört adet denizi bulunmakta. Bu da Türkiye’deki iklim koşullarını zenginleştirme. Her mevsimin ve doğanın her renginin yaşanmasını sağlıyor. Bu da insanların doğanın her türlü zenginliğine şahitlik etmesine ve tadını çıkarmasına olanak veriyor.

Türkiye’de tatil yapmak isteyenler için akıllarına hangi ayda Türkiye’ye gitmek iyi olur sorusu gelmesine gerek yok. Hatta hangi mevsim Türkiye’de tatil yapmak daha iyi olur da demesine gerek yok. Türkiye’de tatil yapmak isteyenlerin nasıl bir tatil yapmak istediklerine karar vermesi gerekir.

Ne tür bir tatil yapmak istediğine karar verdikten sonra o tatil için Türkiye’ye gidilecek en uygun zamanı kararlaştırmalı. Deniz, kum ve güneşin tadını çıkaracağınız bir yaz tatili için Mayıs’tan itibaren bir tatil planı yapabilirsiniz. Akdeniz kıyılarında Mayıs’tan itibaren ısınan deniz Ekim başına kadar sevenlerini kucaklıyor. Güneyden kuzeye doğru çıktıkça yaklaşık birer ay atlayan sıcaklıklar tüm yaz aylarında her bölgede denize girmek isteyenler için çok uygun.

Ege Denizi biraz daha geç ısındığından dolayı Mayıs sonu Haziran başı deniz tatili yapmak isteyenler için ideal. Zaten en çok rağbet gören yerlerden biri olan Bodrum’da Haziran itibariyle dolmaya başlıyor ve yazın son demlerine kadar tatilcilerini ağırlıyor.

Marmara Denizi’nde suya girmek ise her yıla göre değişiklikler gösterse de Haziran ortasından itibaren en ideal zamanlar başlıyor. Karadeniz ise özellikle yerel halka daha çok hitap ediyor. Karadeniz’de suyun sıcaklığı hiçbir zaman üst derecelere çıkmıyor. Ancak sıcak günlerde biraz daha serin suları seven tutkunlar ise kıyıları hınca hınç dolduruyor.